Ing. Petr Sikora - školení a kurzy

Úředník frýdecko-místecké radnice čelí stíhání kvůli ovlivňování veřejných zakázek

23.05.2012 20:07
22. května  2012 v 20:07 Zdroj:  www.rozhlas.cz/zpravy 
Blíže nespecifikovaný policejní snímek z domovní prohlídky - Foto:  ČTK/PR/Policie ČR

Blíže nespecifikovaný policejní snímek z domovní prohlídkyFoto:  ČTK/PR/Policie ČR

Další úředník frýdecko-místecké radnice čelí stíhání za to, že pomáhal zmanipulovat veřejné zakázky. Počet obviněných tak stoupnul na pět. Oslovené firmy záměrně nabízely vysoké částky tak, aby vyhrála společnost se zdánlivě nejnižší nabídkou.

Nově stíhaný je vedoucí odboru magistrátu, který měl na starosti veřejné zakázky. Policie se zajímá o šest tendrů v objemu přesahující dva milióny korun, potvrdil žalobce Ladislav Hradil. 

„Ta role je stejná jako u ostatních úředních osob. Byl vyhlašovatelem výběrových zakázek, výběrových řízení. Šlo o elektronické systémy, elektroniku,“ upřesnil Hradil. 

Aktuální vyjádření vedení radnice se nepodařilo získat, primátorův mobil je nedostupný. Mluvčí radnice Jana Matějíková reagovala pouze takto: „My od orgánů činných v trestním řízení nemáme vůbec žádné informace, proto se k tomu nemůžeme vyjadřovat.“ 

AudioStáhnout

Aféru kolem zmanipulovaných tendrů frýdecko-místecké radnice sleduje reportérka Andrea Čánová

Tajemník magistrátu Petr Menšík už dříve odmítl selhání úřadu. „Na magistrátu fungují kontrolní vnitřní mechanismy, které neodhalily žádné pochybení.“ 

Policie má přitom další nové informace. Promluvil totiž jeden z obviněných podnikatelů. Ke všemu se přiznal a do detailu popsal, jak skupina se zakázkami manipulovala. 

„Celé to krásně zapadá to mozaiky vyšetřování. Popisuje, jakým způsobem docílil toho, že jeho firma vyhrávala veřejné zakázky. Vždy měly být osloveny tři společnosti, z nichž jedna dopředu domluvená tu zakázku podle dohody vyhrála, ostatní plnily roli křovíček, jak samy sebe nazývaly,“ popisuje Hradil. 

Žalobce přitom plánuje, že využije novinku v legislativě a bude stíhat i právnické osoby, tedy firmy, které se do tendrů hlásily. 

„Je to vysoce pravděpodobné, týká se to ale jen zakázek z roku 2012, protože zákon o trestní odpovědnosti právnických osob nabyl účinnosti od 1. ledna 2012. Starších zakázek se to tedy netýká.“ 

Kvůli případu už dříve ve vazbě skončili čtyři muži včetně šéfa městské policie. Všem hrozí trest až osm let odnětí svobody.
 

Autor:  Andrea Čánová, Igor Maňour  (ima)