K uvedenému problému vydalo 4. 12. 2015 MŠMT ČR na základě žádosti Jihomoravského kraje stanovisko, ve kterém se mimo jiné uvádí:
Lze tedy uzavřít, že v souladu s ustálenou judikaturou Nejvyššího soudu ředitel nemůže zastoupit zaměstnavatele při právním jednání se sebou jako zaměstnancem, neboť již samotné zastoupení představuje rozpor zájmů.
Oprávněním jmenovat ředitele disponuje zřizovatel podle § 166 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů. V případě, že bude nezbytné učinit právní jednání s ředitelem jako zaměstnancem, uzavře jej jako zaměstnavatel zřizovatel.
Celý text stanoviska lze dohledat prostřednictvím webových stránek Školského portálu Pardubického kraje:
Poznámka:
Dotaz byl položen a následná diskuse k tomuto tématu se vedla během semináře Obec v roli zřizovatele, který proběhl v Brně 5. 4. 2018. Jelikož můj původní názor byl (jemně řečeno) v porovnání s tím "oficiálním" velmi liberální, tak jsem se k problému "samozaměstnávání" ředitelů ještě vyjádřil článkem v rubrice Téma: https://financnikontrola.webnode.cz/news/sebezamestnavani-reditelu/
Petr Sikora
Nedostali jste odpověď na zaslanou zprávu? Neváhejte ji poslat znovu! Dostávám velké množství zpráv, výjimečně se proto může stát, že některou nedopatřením přehlédnu, anebo je smazána například proto, že se dostala do spamu.Vytvořeno službou Webnode